5 клас, заняття гуртка «Живе слово»

                           5 клас, заняття гуртка «Живе слово»
Живе спілкування – потреба сучасної людини
      Мета: вчити школярів розуміти умови спілкування, ввічливо ставитися до співрозмовників, дотримувати етикетних норм та культури спілкування, вдосконалювати вміння аналізувати поведінку співрозмовників та інтонаційне оформлення реплік.
     Обладнання: текст пам`ятки «Вчимося спілкуватися», епіграф заняття.
     Епіграф:
                               Усякому, хто говорить промову, годиться        
             пристосовуватися до слухачів, якщо не хоче на вітер кидати…
                                                                                                               Сократ
Перебіг заняття
      I.            Організація гуртківців до заняття
   II.            Оголошення теми і мети заняття
III.            Оголошення епіграфа і робота над його змістом
IV.            Колективна робота з пам`яткою «Вчимося спілкуватися»
1.     Прочитайте правила спілкування. Проаналізуйте їх.
1)    Дотримуйте правил ввічливості. Не забувайте про «чарівні» слова: будь ласка, перепрошую, будьте ласкаві, дякую тощо.
2)    Використовуйте під час спілкування займенник Ви як вмявлення шанобливого ставлення до співрозмовника.
3)    Учіться чути не лише себе, а й інших. Намагайтеся зрозуміти співрозмовників.
4)    Поважайте висловлювання співрозмовників, навіть якщо їхні думки не збігаються з вашими.
5)    Дотримуйте етикетних норм та правил культури мовлення. Уникайте слів-паразитів, лайливих і просторічних слів.
6)    Не підвищуйте голос, навіть якщо ви збуджені або схвильовані.
7)    Пам`ятайте, що жести й міміка повинні допомагати висловлюванням, а не заважати або перешкоджати спілкуванню.
8)    Не забувайте, що цікавим співрозмовником може бути лише той, хто багато працює над собою.
9)    Пам`ятайте, що на співрозмовника впливає ваш зовнішній вигляд.
2.     Які пункти пам`ятки для вас є новими і ви ними не послуговуєтеся? Висловте власну думку щодо цього.
3.     Складіть усне висловлювання на тему: «Від чого залежить успішне і цікаве спілкування?»
4.     Прочитайте текст. Визначте його тему. Яка форма мовлення цього висловлювання? Поміркуйте, чому автор дав текстові таку назву. Доберіть власний заголовок. Які риси характеру притаманні героям тексту?
По щирості
Один господар прийшов з міста, дає своєму синкові медівник та й каже:
-       На, Васильку, та поділися з Петриком по щирості?
-       А от як діляться по щирості? – питає Василько.
-       Отак, синку, - каже отець. – Як переломиш медівник, то даси більшу половину Петрикові, а собі лишиш меншу. Се називається по щирості.
-       То дайте Петрикові медівник, най він ділить по щирості! – каже хитрий Василько. (Ю. Федькович)
Гра «Хто краще?»
5.     Позмагайтеся! Об`єднайтеся у мікрогрупи, розподіліть ролі й розіграйте діалог, дотримуючи правильного інтонаційного оформлення реплік співрозмовників та їх поведінки. Визначте, хто найліпше впорався із завданням (мікрогрупа, що перемогла, одержує захоплю вальний приз).
6.     Прочитайте прислів`я і приказки. Якою темою вони об`єднані? З`ясуйте зміст кожного речення.
1)    Краще мовчання, ніж вміле казання. 2) Не завжди говори, що знаєш, а завжди знай, що говориш. 3) Кожній мелодії своя пора. 4) Жарт місце має. 5) Треба знати, що де казати. 6) Умій сказати, умій і змовчати. 7) Не знаєш початку, не гудь кінця. 8) Мудрий думає, що говорить, а дурний говорить, що думає.
7.     Яке прислів`я або приказка вам сподобалися найбільше? Розкрийте їхній зміст, склавши усне зв`язне висловлювання.
Робота в парах
1)    Змоделюйте ситуації та розіграйте сценки-діалоги на будь-яку з пропонованих тем: «У крамниці», «На пошті», «Відвідання хворої подруги», «Сімейна вечеря».
2)    Послухайте діалоги та проаналізуйте їх, звертаючи увагу на поведінку співрозмовників, манеру говоріння, зміст висловлювання, недоліки під час розігрування, тощо.
   V.            Підсумок заняття
   Проблемне запитання для короткої дискусії: «Що потрібно враховувати співрозмовникам під час живого спілкування?»
VI.            Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про культуру мовлення та мовленнєвий етикет українців. 

Немає коментарів:

Дописати коментар